Pieskynų dzūkai

1 dienos kelionę pradėsime nuo autentiško, 18-19 a. išplanavimą išlaikiuso Zervynų kaimo. Aplankysime Ūlos akį, lankysimės didžiausiame Lietuvoje Marcinkonių kaime, pasivaikščiosime mokomąja trasa po didžiasią Lietuvoje pelkę – Čepkelių raistą.  Dzūkiškoje sodyboje pasinersime į kulinarinio paveldo degustaciją ir edukaciją, kurios metu susipažinsime su dzūkiškos grikinės babkos gamyba, ARBA: vyksime į Drevinės bitininkystės ekspoziciją Musteikos kaime, susipažinti su senovinės bitininkystės amatu.


Ekskursijos vieta arba maršrutas: Vilnius – Dzūkija (Marcinkonys – Čepkelių raistas).

1 dienos ekskursija.

Nurodyta kaina taikoma 10 – 20 žmonių grupei.

Kas įskaičiuota: Gido paslaugos.

Transportas, maitinimas, apgyvendinimas ir kitos paslaugos – už papildomą mokestį.

Individualios kelionės daromos pagal atskirą užklausą. Datos, trukmė, kaina bei programa derinama pagal individualius poreikius.

Nuo 29 asmeniui

SKU0004 Category Miestą

Pieskynų dzūkai

Jei ne grybai, ir ne uogos…

Nors Dzūkija negali pasigirti savo žemių derlingumu, bet jau čia gyvenantys žmonės – dzūkai savo nuoširdumu bei vaišingumu mažai kam begali nusileisti. Šio krašto vaizdinga gamta pakeri ne vieną į čia užklydusį keliautoją. Žymusis liaudies išminties posakis „Jei ne grybai ir ne uogos..“ puikiai apibūdina šį regioną – čia gausu miško gėrybių, dėl kurių traukia turistai iš visos Lietuvos. Važiuojant po Dzūkiją, kur bepažvelgsi – visur pušys: kopų viršūnėse ir upių slėnių šlaituose, banguotose lygumose ir pelkynuose. Bet čia ne tik pušys, čia yra ir sraunios šaltavandenės upės ir upeliai, tarp girių spindintys ežerai.

Pietinėje Dzūkijos dalyje, įsikūrę „šiliniai“ dzūkai save vadinantys pieskynų dzūkais.
Marcinkonys, Mančiagirė, Zervynos, Musteika, – tai senieji „pieskynų“ dzūkų kaimai. Čia išlikusios senosios tradicijos ir papročiai, savitas gyvenimo būdas ir tradiciniai amatai. Svarbiausia, čia gyvena nuoširdūs, paprasti, išsaugoję savo protėvių papročius žmonės.

Savo išvyką pradėsime nuo miškų apsupto pieskynų dzūkų kaimo – Zervynų. Laisvo planavimo gatvinis 48 sodybų kaimas išlaikė 18 – 19 a. susiformavusį planą ir architektūros savitumus. Šiame kaime be savitos architektūros pamatysime Zervynų kryžius, aplink kuriuos aprištos baltos prijuostėlės – tai sena kryžių puošimo tradicija šiame kaime gyva iki šiol.

Kelionę pratęsime prie gamtos paminklo šaltinio  „Ūlos akis”. Nuo senų laikų lietuviai ypatingą galią teikė šaltinio vandeniui. Aplinkinių kaimų gyventojai vandenį iš “Ūlos akies” vartojo gėrimui ir gydymuisi, tikėdami, kad šis vanduo išties nepaprastas. Jame nuolat kunkuliuoja stipraus vandens srauto keliamas smėlis – kaip sako vietiniai, „šalcinis alma“.

Vėliau apsilankysime didžiausiame Lietuvoje Marcinkonių kaime. Senovėje Marcinkonis supo didžiuliai miškai, kuriuose medžiojo Lietuvos didieji kunigaikščiai Vytautas, Jogaila ir kiti. O šiandien šio didžiausio Lietuvoje kaimo gyventojai dažniausiai užsiima miško gėrybių, kaimo turizmo verslais, puoselėjami amatai.

Užsuksime į šalia Marcinkonių ant Skroblaus upelio kranto Kapiniškių kaime įsikūrusią Linos Černiauskienės sodybą. Visai per kiemą srūva šaltavandenis Skroblus, kitapus namo kalva ir slėnis, apsigaubęs mišku. Čia pasinersime į kulinarinio paveldo degustaciją ir edukaciją, kurios metu susipažinsime su dzūkiškos grikinės babkos gamybos subtilumais, o vėliau jau išragausime nenusakomo skanumo tą babką!

ARBA

Vykstame į Drevinės bitininkystės ekspoziciją Musteikos kaime. Čia rasime senovinių kelminių avilių bityną, o aplinkinių miškų drevėse apsigyvenusias bitės. Dabar bityne galima pamatyti, kaip kelminiuose aviliuose prižiūrimos bitės, kaip tvarkomas medus ir vaškas. Taip pat galima pamatyti, kaip daromi kelminiai aviliai, nedideli aviliai – vabikai, skirti bičių spiečiams vilioti. Bityne galima išbandyti ne vieną amatą..

ARBA

Turiningą dieną po Dzūkijos kraštą baigsime apsilankę didžiausioje Lietuvoje aukštapelkėje –  Čepkelių raiste. Geriausiai pajausite šią unikalią vietą praėję pažintiniu taku. Šiame take pamatysime Čepkelių raistą, pušynais apaugusias kopas, susipažinsime su pelkės ir miško augmenija. O patį Čepkelių raistą apžiūrėsime iš apžvalgos bokšto. Iš jo atsiveria didžiuliai miškingomis salomis iškaišyti padūmavusios pelkės plotai ir nepakartojamas šios vietovės kraštovaizdis.

ARBA

Šios dienos kelionę pradėsime nuo Zervynų kaimo. Paskui užsuksime prie Ūlos akies. Vėliau apsilankysime didžiausiame Lietuvoje Marcinkonių kaime. Po to Kapiniškių kaime pasinersime į kulinarinio paveldo degustaciją ir edukaciją, kurios metu susipažinsime su dzūkiškos grikinės babkos gamyba. ARBA: Vykstame į Drevinės bitininkystės ekspoziciją Musteikos kaime. Kelionę baigsime apsilankę Čepkelių raiste.