Pakruojo dvaras

ETVA Travel > Pramogos > Gamtos mėgėjams > Pakruojis > Pakruojo dvaras

6-800x533
Pakruojo dvaras yra Lietuvos šiaurinėje dalyje esančiame Pakruojo krašte, garsėjančiame dolomito kasyklomis, giliomis aludarystės tradicijomis, didikų ir bajorų virtuvės valgiais bei savitomis istorijomis. Dauguma lietuvių su dvaro apylinkėmis yra pažįstami iš legendinio „svieto lygintojo“ ir „razbaininko“ Tado Blindos legendinių žygių, kilusių būtent šiame krašte.
Klasicistinio stiliaus Pakruojo dvaras yra didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje, įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą ir įrašytas į Lietuvos rekordų knygą, kaip didžiausia saugoma paminklosauginė dvaro sodyba.
Pakruojo dvaro sodybos ansamblis stilistiniu požiūriu išsiskiria iš kitų Lietuvos dvarų. Čia stilistinė formų raiška bei harmonija būdinga tiek reprezentacinės, tiek ir ūkinės dalies objektams, apsuptiems ansamblį vienijančio ir akcentus išryškinančio vertingo šimtamečio parko. Pakruojo dvaro sodyba yra ryškios ašinės kompozicijos ansamblis, pastatai sudaro keturias grupes: centrinę – reprezentacinę, dvi ūkines ir gamybinę.
Dvaro rūmai
Parkas
Karčema „Traktierius“
Tiltas
Malūninko namas – viešbutis „Stadala“
Vėjo malūnas
Vandens malūnas
 
Dvaro rūmai
Įspūdingiausias ir didžiausias Pakruojo dvaro sodybos pastatas – puošnūs dviaukščiai rūmai, stovintys sodybos viduryje. Manoma, jog dvaro rūmai buvo pastatyti XIX a. pradžioje. Dvaro rūmai – didingas pastatas, turintis vieną ypatybę, kuri išskiria jį iš kitų Lietuvos dvarų – tai unikalus Lietuvoje trijų portikų panaudojimas rūmų pastate: šešių kolonų – pagrindinio fasado centre ir dar dviejų keturkolonių iš abiejų pusių. Tokiam architektūriniam sprendimui būtų sunku surasti analogą Lietuvoje. Rūmų architektas nežinomas, tačiau atsižvelgiant į tuometinius dvaro savininkus, spėjama, kad veikiausiai tai buvo specialiai iš Vokietijos ar Latvijos kviestas architektas.
Šiuo metu Pakruojo dvaro rūmai vis dar restauruojami. Dvaro rūmuose jau įrengtos pokylių salės, terasos ir balkonai.
 
Parkas
Peizažinis dvaro parkas, kurio struktūra išlikusi iki šių dienų, buvo užveistas 1850 – 1860 m. Iš vienos pusės natūralią teritorijos ribą sudaro užtvenktos Kruojos upės juosta, o iš kitos pusės teritorija aptverta lauko akmenų tvora. Pagal to meto anglišką parkų formavimo schemą pirmenybė buvo teikiama natūraliai gamtai ir natūralumo imitavimui. Parke auga apie 26 pavadinimų medžių, tarp jų dar prieš kelis šimtus metų atvežti ir pasodinti rečiausi augalai iš įvairių pasaulio kraštų.
Priešais centrinius dvaro rūmus yra didelė veja, kurios pakraščiais einantys takai gale subėga į vieną, šiaurinės dvaro teritorijos dalies link vedantį taką, kuris baigiasi įspūdingais metalo vartais, skiriančiais dvi funkcines dvaro teritorijos dalis – pietinę ir šiaurinę. Augalinių ir heraldinių motyvų kaliniais puošti vartai, kuriais dvaro savininkas labai didžiavosi, buvo įsigyti Rygoje vykusioje parodoje.
Karčema „Traktierius“
Lankantis Pakruojo dvare būtų nuodėmė neužsukti į XIX a. statytą dvaro karčemą „Traktierių“, kurioje autentiškai įrengtas interjeras sukuria ypatingą atmosferą. Karčemoje lankytojų laukia ypatingai ruošiami Šiaurės Lietuvos regiono kulinarinio paveldo patiekalai bei vietinės gamybos alus. Antrajame „Traktieriaus“ aukšte veikia garsiausio Lietuvos „razbainiko“ Tado Blindos muziejus.
Savaitgaliais ir švenčių dienomis Pakruojo dvaro „Traktieriuje“ organizuojamos nuotaikingos popietės su dvaro Malūnininku (daugiau informacijos rubrikoje „Lankytojams“).
 
Tiltas
Dvaro sodybos ansamblį puošia prieš keletą metų restauruotas unikalus arkinis tiltas per Kruojos upę. Tokio stiliaus tiltų Europoje yra tiktai du. Šis tiltas yra vienintelis Lietuvoje vėlyvojo klasicizmo statinys iš dolomito. Tai viena tinkamiausių vietų romantiškiems pasivaikščiojimams ar patogiam pasėdėjimui su meškere.
Malūnininko namas – viešbutis „Stadala“
Vėlyvojo klasicizmo bruožų išsaugojęs malūnininko namas pastatytas XIX a. I pusėje prie Kruojos upės, šiaurinėje dvaro ansamblio dalyje. Savo dydžiu ir necharakteringa dvišlaite stogo forma pastatas išsiskiria iš kitų dvaro šiaurinės dalies pastatų ansamblio. Rekonstruotame malūnininko name veikia viešbutis „Stadala“.
 
MALŪNAI:
Vandens malūnas
Pakruojo dvaro sodybos vandens malūnas – unikalus, vienintelis tokio vėlyvojo klasicizmo architektūrinio sprendimo ir puošnių klasikinių formų malūnas Lietuvoje, stovintis šiaurinėje ansamblio dalyje, prie Kruojos upės. Jis buvo pastatytas 1823 m. Vandens malūną sudaro du dviejų aukštų stačiakampio formos nevienodo ilgio lygiagretūs korpusai, sujungti fasadine siena.
Rekonstruotame vandens malūne įrengtos pobūvių, konferencijų salės.
 
Vėjo malūnas
Lietuvoje pirmieji vėjo malūnai pradėti statyti XIV a. Baltijos pajūryje. XIX a. pradžioje vėjo malūnai plačiai paplito po visą Lietuvą, O daugiausia vėjo malūnų buvo pastatyta vidurio Lietuvoje – Panevėžio, Šiaulių, Naumiesčio, Vilkaviškio apskrityse.
XIX a. II pusėje Lietuvoje veikė apie 200, o 1921 m. – jau apie 1000 vėjo malūnų.Vėjo malūnai buvo statomi lygumose, kur vyrauja tolygūs, nesūkuriuoti vėjai. Raižytoje vietovėje vėjo malūnų statybos aikštelės buvo parenkamos ant kylančių kalvų. Žiūrėta, kad šių statinių neužstotų pavieniai medžiai, miškas ir trobesiai.
Nuo seniausių laikų Lietuvoje žemdirbiai grūdus malė namuose trinamosiomis, o nuo X a. rankinėmis sukamosiomis akmens girnomis. Seniausi malimo renginiai – trinamosios ir sukamosios akmeninės girnos – buvo varomos žmogaus raumenų jėga. Trinamosios girnos buvo naudojamos priešistoriniais laikais, iki mūsų dienų jų išliko nedaug, jos minimos mituose, legendose ir padavimuose. Rankinės girnos, seniausias ir pagrindinis malimo įrenginys, etruskų vartotas jau 500 m. pr. Kr., o Vakarų Europoje tokie malūnai atsirado pirmaisiais mūsų eros amžiais. Girnapuses kaldavo tie patys meistrai, kurie gamindavo paminklus. Yra išlikęs pasakojimas apie įdomų paprotį ir tikėjimą, susijusį su girnų kalimu. Girnų kalimo meistras (girnagraužis), saulei dar nepatekėjus, prišliauždavo prie akmens, iš kurio buvo numatęs kalti girnapusę, ir suduodavo į jį plaktuku, t.y. jį užmušdavo. Tai labai seno tikėjimo liekana, kai žmogus įsivaizdavo, jog ir akmuo gyvas. Tada jau buvo galima apie jį nukasti žemes ir pradėti kalti.
Malimas buvo vienas sunkesnių, monotoniškų ir įprastų namų ruošos darbų. Maldavo moterys ir vyrai paprastai anksti rytą. Daugiau kaip tris tūkstančius metų vėjo malūnai yra ištikimi ir nepakeičiami žemdirbio draugai. Istoriniai šaltiniai tvirtina, jog pirmieji vėjo malūnai atsirado Kinijoje. Tokių senovinio tipo malūnų lig šiol yra Kinijoje ir kitose Azijos šalyse. Pirmuosius horizontalios ašies vėjo malūnus egiptiečiai pastatė maždaug 400 metų prieš Kristų. Europoje tokie vėjo malūnai atsirado visu tūkstančiu metų vėliau. Pirmasis malūnas Galijoje buvo pastatytas apie 500 metus, Didžiojoje Britanijoje 838 metais. Vokietijoje jų būta VIII-IX amžiuje, Skandinavijoje, Lenkijoje pradėta statyti XII amžiuje Seniausieji Europos vėjo malūnų atvaizdai yra išlikę iš XII amžiaus.
Malūnuose pradėta malti nuo XIII a. grūdus malė duonai kepti, gyvuliams šerti, gamino kruopas. Iki XIX a. vid. statyti verslinius malūnus turėjo teisę tik feodalai. Iš malūnų jie gaudavo didelį pelną. Po baudžiavos panaikinimo (1861 m.) jau ir valstiečiai galėjo statytis malūnus. Tuo metu ypač paplito vėjo malūnai Šiaulių, Skuodo, Joniškio rajonuose. 1891 m. Lietuvoje buvo 161 vėjo malūnas. XIX a. pab. vėjo malūnai sudarė 54%, o vandens – 43% visų malūnų Lietuvoje. XX a. pradžioje vėjo ir vandens malūnų statybos laikotarpis baigėsi. Malūnų, priklausomų nuo gamtinių sąlygų, statyti nebeapsimokėjo.
Apie malūnus yra sukurta daug žodinės tautosakos – padavimų, pasakų, legendų.
Šiaurinėje dvaro ansamblio dalyje 1823m. pastatytas vėjo malūnas gerai matomas nuo Linkuvos kelio. Malūnas išsiskiria iš kitų dvaro pastatų vertikaliu siluetu ir yra labai svarbus orientyras dvaro sodyboje.
Dvaro vėjo malūnas yra apskrito plano, vertikalaus į viršų siaurėjančio tūrio. Pamatai ir sienos mūrytos iš lauko riedulių. Fasadus puošia tamsios skaldos kamša, originalūs vietinės medžiagos – dolomitų – angokraščiai.
Po antrojo pasaulinio karo vėjo malūnas buvo pritaikytas siloso bokštui, vėliau – cemento sandėliui. Angos buvo užmūrytos, sienos iš vidaus apmūrytos, nugriautas vienas aukštas, uždėtas naujas stogas. Šiuo metu atkurtame vėjo malūne veikia ekspozicija.
 
DVARO PRAMOGOS
Malūno kino teatras
Nuo penktadienio iki sekmadienio dvaro malūne suksis laiko patikrinti kino filmai – nuo legendinio lietuvių filmo „Tadas Blinda“ iki 2012 metų Kanų festivalio laureato -nebylaus filmo “Artistas”. Patogiai įsitaisykite ant šiaudų prikimšto sėdmaišio ir mėgaukitės kino klasika. Kino teatras veikia ir žiemą.
 
Auksinės žuvelės belaukiant
Kviečiame į jaukią iškylą prie vandens! Jums tereikės pasirūpinti gera nuotaika, o visa kita paruošime mes: meškerę, dailų patiesalą, pintinę su gardžiais užkandžiais, buteliu vyno bei gaiviaisiais gėrimais.
 
Romantiški pietūs „Meilės saloje“
Norintiems privatumo, romantiškos aplinkos ir ypatingų, atmintyje ilgam įstrigsiančių pojūčių, siūlome pietus jaukioje „Meilės saloje“ po atviru dangumi. Jūsų lauks dailiai padengtas stalas, su meile pagaminti valgiai, svaiginantis vynas ir nuostabus kraštovaizdis.

Dvaro paštininkas Bonifacijas laukia Jūsų tikra plunksna parašytų laiškų. Išsiųskite meilės prisipažinimą ar nuoširdų palinkėjimą brangiems žmonėms tiesiai iš Pakruojo dvaro pašto.

Ypatingai progai – ypatinga vieta
Šventė po atviru dangumi dvaro klojimo griuvėsiuose nepaliks abejingų. Kviečiame jaukiems pietums ar vakarienei kompanijas iki dešimties žmonių.  Dėl pramogos būtina susitarti iš anksto.
 
Pasivažinėjimas karieta po dvaro apylinkes
Pasijuskite tikrais dvariškiais ir sėdę į dviejų eiklių žirgų traukiamą karietą apžiūrėkite dvaro apylinkes. Trukmė – apie 30 min.
Taip pat kviečiame pasijodinėti mūsų žirgais.
 
Kostiuminė
Nėriniuotos suknelės, skrybėlaitės, skėčiai… Buvusi dvaro raštinė virto tikru damų džiaugsmu – kostiumine, kurioje galima pasipuošti dvariškais drabužiais. Apdarų čia rasite ir sau, ir savo antrosioms pusėms bei vaikams.
 
Dvaro fotografas
Ponų gyvenimo akimirkas kadaise amžinęs senovinis dumplinis fotoaparatas vėl pasiruošęs darbui. Šiaulietis menininkas Martynas Juras fotografuoja ypatingu, prieš 160 metų naudotu būdu ir atvaizdus fiksuoja ne popieriuje, o stiklo plokštelėje. Tokia nuotrauka – lyg meno kūrinys, vienetinė ir nepakartojama.
 
Pramogos kalvėje
Kiekvienas yra savo likimo kalvis – moko lietuvių liaudies išmintis. Kalvėje kviečiame nusikalti dvaro monetą kaip talismaną, priviliojantį turtus, ir laimės vinį – laimingam gyvenimui!
 
Stovykla šeimai: savaitgalis su žirgais dvaro apylinkėse
Kviečiame dvariškai praleisti savaitgalį su visa šeima. Jūsų laukia puiki gamta, dvaro atmosfera, jodinėjimas legendiniais žemaitukais, patogus poilsis viešbutyje „Stadala“, gardus maistas ir kiti malonumai. Programa sudaroma individualiai, kaina sutartinė.
 
Aktyvios pramogos:
Dviračių nuoma. Grožėkitės Pakruojo dvaro kraštovaizdžiu važinėdami senoviniais dviračiais, kurie Jums leis nusikelti į senus laikus.
Valčių nuoma. Mėgaukitės saule, gamta bei gera draugija, plaukiodami valtimi Kruojos upe.
Aitvarų nuoma. Nepraleiskite progos pagauti vėją. Tai pramoga ir mažiems ir dideliems.
Vandens kamuoliai. Leiskite sau pasivaikščioti vandeniu ir likti sausam. Pasinaudokite proga ir pradžiuginkite mažuosius atrakcija ant vandens. Surenkite vaikščiojimo vandens paviršiumi estafetę ar pusiausvyros laikymo varžybas.
 
TIKRA NAKTIGONĖ PAKRUOJO DVARE
Naktigonė – senas lietuvių paprotys, kurio metu vasaros ar rudens naktį ganomi arkliai ir kiti galvijai. Visiems mylintiems žirgus, ištroškusiems romantikos, norintiems išsivaduoti iš kasdienės rutinos, išsiilgusiems naujų potyrių ir gamtos artumo – siūlome sudalyvauti naktiniame vasaros nuotykyje, kurį atsiminsite dar ilgai.
Naktigonės metu Jūsų laukia: nakties gaiva ir paslaptis, raibuliuojančios upės Kruojos krantas, po jodinėjimo šalia besiganantys legendiniai žirgai žemaitukai, liepsnojantis laužas, ant jo gaminami lietuviški patiekalai, taip pat kaimiškų užkandžių ir tikrų pakruojietiškų gėrimų ragavimas, gera kompanija ir istorija dvelkianti dvaro aplinka.
Siūlome atgaivinti šį paprotį ir patirti neišdildomų įspūdžių sudalyvaujant nakties nuotykyje kartu su draugais. Ganiava vykdavo pakaitomis: kol vieni miegodavo, ganydavo kiti, tačiau Jums nereikės miegoti pakaitomis, nes miegoti nebus kada!
Programa:
14 val. Jūsų sutiktuvės dvaro viešbutyje Stadala su paslaptingu Naktigonės gėrimu dangaus palankumui, naktinėtojų drąsumui. Apgyvendinimas jaukiame kambaryje.
Įsimintinas laikas gamtoje su gera kompanija iki aušros garantuojamas (veiklos eiliškumas bus aptariamas atvykus):
Jojimas žirgais ir jų naktigonė,
Liepsnojantis laužas ir ant jo gaminami patiekalai,
Lietuviškų užkandžių ir vietinio alaus degustacija,
Nakvynė dvaro viešbutyje Stadala,
Sotūs ir gardūs vėlyvi pusryčiai.
Sukūrus laužą ir einant prie paruošto kaimiško vaišių stalo, Jus pasitiks gyva akordeono muzika, kuri pakels nuotaiką ir neleis nejaukioms tylos pauzėms įsiterpti tarp naktingonaujančiųjų.

Paslaptinga meilės naktis autentiškame vėjo malūne
Pakruojo dvaro vėjo malūnas – vieta, persmelkta laiko ir istorijos vingių, turinti savo dvasią ir žavesį, kviečianti Jus bent vienai nakčiai pabūti jos valdovais. Visas autentiškas malūnas ir jo kerinti atmosfera priklausys tik Jums!
Jaukiai įsitaisę paslaptingame vėjo malūne, visą laiką galėsite skirti tik vienas kitam ir laimingo gyvenimo planams. Kino salėje Jums siūlome romantišką filmą, taures vyno ir užburiančią žvakių šviesą, kurioje galėsite vienas kitam šnabždėti meilės žodžius.
Po filmo seanso, pakilus vienu aukštu, Jūsų lauks nepaprasta nakvynė po malūno stogu. Minkšti patalai, pro nedidelius langelius besiskverbianti nakties ramuma ir užburianti žvakių šviesa pavers Jūsų naktį kupina šilumos, jaukumo ir atsiskleidžiančios paslapties.
Ryte jus pažadins aukštai patekėjusi saulė ir vasaros gaivuma. Naują aktyvią dieną pakviesime pradėti skaniais ir sočiais dvariškais pusryčiais.
Jei norėsite už papildomą mokestį galėsite pasilepinti pirtyje ar pasimėgauti SPA malonumais.

Laukiame Jūsų Pakruojo dvare!

badge